Česky Polski
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Kultura v obci > Spolky a kluby > Hasiči

Hasiči

 

Nový Oldřichov, protáhlá obec na Českolipsku necelé tři kilometry od Kamenického Šenova, není na první pohled, místní patrioti prominou, nAuto hasičiijak pozoruhodná. Zvláště v polovině zimy, kdy sníh téměř slezl a drobně studeně prší. Ale opravdu jen na první pohled. Stačí si všimnout tabulky ukazující směr k hasičskému muzeu, řídit se jí a do muzea zajít. Udělali jsme to v doprovodu ředitele územního odboru HZS Libereckého kraje Jiřího Kunsta a člena SDH Nový Oldřichov Jiřího Mazance, který se s dalšími nadšenci o muzeum stará. Přestože jsme měli průvodce nejzasvěcenější, nebo snad právě proto, po půl druhé hodině jsme téměř prosili o končení prohlídky. Bylo toho na nás moc. V oldřichovském muzeu by totiž každý, kdo má rád hasičinu, mohl u historické požární techniky, vybavení a pomůcek, ale i legrácek a hraček, strávit celý den a ještě by se zdaleka neseznámil se vším, co se tu očím, hlavně i duši nabízí.

Sanita - RAFNamátkou- dřevěná čtyřkolová ruční stříkačka z roku 1764, snad nejstarší co je vůbec k vidění. Kolový koňmi tažený žebřík Magirus s dostupnou výškou 24 m, roku 1900.  Sanitka Renault z dvacátých let uplynulého století, nesoucí označení RAF, protože si ji vypůjčili filmaři pro natáčení Svěrákova Tmavomodrého světa ............

Víte, jak se jezdilo s parní stříkačkou k požáru? Na stříkačce jeli kočí, velitel a topič - topilo se i za jízdy. Ostatní hasiči šli po obou stranách sříkačky, měli zvlášť upravené opasky připojené ke všem kolů, a pomáhali koním táhnout. Protože natlakování stříkačky trvalo asi 15 minut, hořelo-li někde blízko zbrojnice a sahiči tam byli v kratší době, sundali připevněná dřevěná ramena a obshluhovali stříkačku ručně.

A víte co si lidé vymysleli pro rychlejší hašeFontánaní v dobách, kdy hasicí technikou byla vědra s vodou? Opřeli proti sobě dva žebříky (do písmene  A)  buď  se nahoru posílala voda z obou stran a vědra se schazovala, nebo jako po běžícím pásu šla voda jedním žebříkem nahoru a prázdná vědra stranou dolů.

Najdou se tu i naprosté rarity - např. pečeť krále württembrského na rychlospojce staré hadice (z dob, kdy Německo bylo do druhé poloviny 19. století rozdrobeno do desítek státečků). Nebo speciální dýmovnice, kterou se kdysi dávnou zkoušila těsnost nově postaveného komína. A také stěna plná hasičských vlaječek ze 17 států Evropy, z USA, Austrálie, Argentiny (ta je z vydělané kůže)...

Oldřichovské muzeum je, jak už to v Čechách bývá, snad známější za hranicemi než doma. A cizinci jím bývají nadšeni - tak třeba skotští hasiči nabízeli za muzeum, jak stojí a leží, 1,2 milionu liber. Trumfla je ovšem zámožná paní z Německa, ta prý za sbírky nenabízela peníze na ruku, ale komplatní plynofikaci Nového Oldřichova.

Ukázka zásahu ve Skalici

 

 

 

 

 

Ukázka zásahu ve Skalici u České Lípy při slavnostním otevření nové přístavby zbrojnice

 

 

 

 

 

 

 

Budovy Hasičského muzea

 

Svatba v hasičském muzeu

 

 

 

 

HASIČSKÉ MUZEUM V NOVÉM OLDŘICHOVĚ

VÁS SRDEČNĚ ZVE NA PROHLÍDKU EXPOZICE HASIČSKÉ TECHNIKY

 Těšit se můžete např. na PARNÍ STŘÍKAČKU, SANITNÍ VŮZ zn. Renault, který byl zapůjčen na natáčení filmu „Tmavomodrý svět“, ČTYŘKOLOVÉ RUČNÍ STŘÍKAČKY a dalších různých, zhruba 600 exponátů ve dvou budovách o rozloze cca 940m2..

OTEVŘENO OD ČERVNA DO ŘÍJNA

Po 8-16hod  

Út zavřeno        

St 8-16hod                

Čt zavřeno              

zavřeno            

So 14-17hod

Ne zavřeno

 

 Prohlídka obou budov trvá cca 60min. Poslední návštěvníky v Po a St přijímáme do 15 hodin.

 CENY VSTUPNÉHO

  Dospělí 60,-

  Důchodci 30,-                                               

  Děti do 6 let zdarma

  Děti do 15 let 30,-

  Fotografování 20,-

 

 Snížené vstupné ve výši 10Kč pro držitele karet Allegro a Largo, držitelé karty Maestoso mají vstup zdarma do expozic muzea.

 

Po prohlídce muzea je možné občerstvení v „BARU U SVATÉHO FLORIÁNA“, kde si můžete odpočinout, posedět a také zakoupit drobné suvenýry.

 

TĚŠÍME SE NA VAŠI NÁVŠTĚVU

                                         

 

 

Hasičské přístroje
Hasičské přístroje

Hasičské muzeum
Hasičské muzeum

Hasičské muzeum
Hasičské muzeum

Hasičské muzeum
Hasičské muzeum

Hasičské muzeum
Hasičské muzeum

Hasičské muzeum
Hasičské muzeum

Hasičské muzeum
Hasičské muzeum


Kontakt:

Miroslav Jonáš - starosta  603 152 963

Jiřina Jonášová 724 279 359

Zdeněk Wildmann 723 387 812 

hasici@sdhnovyoldrichov.cz

http://www.sdhnovyoldrichov.cz/

 

 

 

 

 

nový oldřichov